Światłowody-g74e2ad97e_1280
Kategorie:

Co to jest port SFP?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Port SFP to fizycznie niewielkie gniazdo w urządzeniu sieciowym, które akceptuje wkładkę modułu SFP. Ogólnie rzecz biorąc, większość nowoczesnych urządzeń sieciowych ma dwa lub więcej wbudowanych portów SFP, takich jak przełączniki Ethernet, serwery, routery, karty sieciowe i konwertery mediów światłowodowych. Wyposażony w port, można podłączyć różne przełączniki za pomocą modułów SFP i odpowiednich kabli. W rezultacie pomaga osiągnąć większą przepustowość i wyższą przepustowość sieci.

Jakie są rodzaje portów SFP? 

Ze względu na różne funkcje możemy je podzielić na dwa typy.

Port kombi SFP 

Jest to po prostu złożone fizyczne otwarcie, które ma tę samą strukturę przełącznika i numer portu wraz z odpowiednim portem Ethernet. Innymi słowy, działa tak samo, jak inny port fizyczny (głównie jako port 1000BASE-T RJ45 ). Ponieważ te dwa porty zostały połączone, nie możemy używać ich jednocześnie. 

Na przykład, jeśli aktywny jest port combo SFP, powiązany port RJ45 jest automatycznie wyłączany. Z powodu tej zasady nazwaliśmy te porty portami kombi. 

Port łącza nadrzędnego SFP

Zanim zaczniemy mówić o tym słowie, musimy znać definicję portu uplink. Wyjaśnia to w następujący sposób:

Uplink w sieci komputerowej odnosi się do połączenia przewodowego lub bezprzewodowego z sieci lokalnej (LAN) do sieci rozległej (WAN). Port uplink w routerze domowym jest specjalnym rodzajem portu używanego do łączenia się z modemem szerokopasmowym (który jest siecią LAN), a ostatecznie z Internetem (który jest siecią WAN).

Wróćmy teraz do omówienia portu uplink SFP. 

Nazywany również portem SFP uplink, port SFP uplink zwykle łączy się z portem downlink szybszych przełączników. W tym scenariuszu działa jako sieć niższego poziomu, podczas gdy inne podłączone urządzenie służy jako wyższa warstwa sieci. 

Na przykład, możemy połączyć port uplink przełącznika Lan z portem downlink szybszego przełącznika WAN. Przekleństwo, pamiętaj, że muszą przejść przez moduł nadawczo-odbiorczy i patchcordy światłowodowe

Aby uniknąć ewentualnych błędów, NIE należy próbować łączyć dwóch portów uplink . Ponieważ spowoduje to awarię łącza, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić typ portu przed połączeniem z innymi urządzeniami. 

Możemy jednak sklasyfikować je jako bardziej różne typy w oparciu o obsługiwaną prędkość.

  • Port 1G:  nazywany również portem gigabitowym, obsługuje moduł 1.25G lub 1G SFP ; jest to najpopularniejszy typ transceivera w przełącznikach i routerach Ethernet
  • Port 2G:  obsługuje moduł SFP 2G lub 2.5G . Jest to mało popularny typ, głównie dla urządzeń 2G FC lub SDH/SONET
  • Port 4G:  obsługuje moduł 4G SFP . Jest zwykle używany w przełącznikach lub serwerach SAN z kanałem światłowodowym.
  • Port 8G:   obsługuje moduł 8G SFP + . Podobnie jak port 4G, jest powszechnie spotykany w przełącznikach lub serwerach SAN.
  • Port 10G: zwany także portem 10G SFP+, to ulepszony port obsługujący większą prędkość. Nadaje się do transceivera 10G SFP+ , zapewniając 10-krotnie większą przepustowość niż zwykły moduł SFP.
  • Port o wielu szybkościach :  w przeciwieństwie do portu o stałej szybkości transmisji danych, ten port obsługuje moduły SFP o wielu szybkościach. Niektóre przełączniki Ethernet 10G najlepszych marek są wyposażone w ten port, co pozwala administratorowi sieci na korzystanie z wielu nadajników-odbiorników prędkości w tych samych portach. Pomaga zbudować elastyczną i skalowalną sieć.