szamba (7)
Kategorie:

Tłuszcz w szambie, wszystko co musisz o nim wiedzieć.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Łapacz tłuszczu to miejsce, w którym tłuszcz, olej i żywność, które nie powinny spływać do zlewu, są powstrzymywane przed dostaniem się do kanalizacji. Narasta do punktu, w którym pułapka jest pełna i wymaga oczyszczenia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak działają i jak je czyścić.

Podróż do łapacza tłuszczu

Pojemnik na tłuszcz zbiera ścieki, które przepływają przez zlewy. Gdy ścieki przepływają przez zlewy i ochładzają się, tłuszcze, oleje i smary twardnieją. Na tym etapie ścieki są następnie przepychane przez rurę łączącą, podczas gdy tłuszcze i pokarmy stałe pozostają w pojemniku.

Rura filtruje ścieki po raz drugi, aby naprawdę zapewnić usunięcie jak największej ilości ciał stałych z wody. Gdy ścieki zostaną przefiltrowane przez rurę łączącą, trafiają do linii odpływowej.

Linia wychodząca odprowadza przefiltrowaną wodę do kanalizacji. Działa tak, że łapacz tłuszczu utrzymuje swój poziom cieczy. Właściwy poziom cieczy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​łapacz tłuszczu nadal wykonuje swoje zadanie: oddziela tłuszcz, olej i żywność.

Kiedy czyścić?

Należy zaplanować regularną konserwację w celu czyszczenia osadników tłuszczu, aby zapewnić ich funkcjonowanie na optymalnym poziomie i zapobiec blokowaniu. W zależności od wielkości Twojej firmy, sugerujemy serwisowanie łapacza tłuszczu dwa do sześciu razy w roku. Jeśli nie czyścisz regularnie łapacza tłuszczu, może to prowadzić do nieprzyjemnych zapachów, problemów z odprowadzaniem wody i zablokowanych rur. Ale nawet przed przystąpieniem do konserwacji, jeśli zauważysz następujące oznaki, może to być dobry moment, aby zwrócić uwagę na łapacz tłuszczu: Musisz przestrzegać umowy dotyczącej odpadów handlowych, którą otrzymujesz od lokalnego organu wodociągowego – w przypadku niepowodzenia aby się do tego dostosować, ryzykujesz duże grzywny

1.Zapach

Jeśli zauważysz w kuchni nieprzyjemne zapachy, przyczyną może być osadnik tłuszczu i może to oznaczać, że osadnik wymaga czyszczenia.

Technicznie rzecz biorąc, możesz sam wyczyścić szambo. Jednak profesjonaliści nie zalecają tego. Czyszczenie szamba to trudny i pracochłonny proces. Jeśli zrobisz to nieprawidłowo, możesz uszkodzić zbiornik, niewłaściwie pozbyć się odpadów lub nie usunąć wszystkich odpadów ze zbiornika.

2.Powolny drenaż

Kiedy odpływy i zlewy zaczynają działać powoli, oznacza to, że w systemie odwadniającym może gromadzić się tłuszcz. Tłuszcze i oleje, które spływają do zlewu, zestalają się, a odpływ zaczyna płynąć powoli. W celu wstępnego oczyszczenia można regularnie przepłukiwać odpływy gorącą wodą, ale nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę.

Kiedy spłukasz toaletę w domu, użyjesz wody do wzięcia prysznica lub uruchomisz pralkę, zużyta woda i nieczystości trafiają do szamba. Szambo jest zaprojektowane tak, aby ciecz, taka jak woda, mogła być odprowadzana ze zbiornika do pola drenażowego. Ale odpady opadają na dno zbiornika i pozostają.

 

3.bulgoczące/głośne odpływy

Jeśli podczas opróżniania zlewu usłyszysz bulgotanie lub bulgotanie, może to oznaczać, że doszło do zablokowania z powodu tłuszczu i tłuszczów utkniętych w rurach. Możesz rozważyć czyszczenie go samodzielnie, ale nie jest to łatwy proces, ponieważ jest brudny i tłusty.