Kategorie:

Przewodnik po narzędziach budowlanych

Avatar
Opublikowane przez Anna

Narzędzia budowlane są potrzebne do zbudowania wszystkiego, od małej budki dla ptaków po duży budynek biurowy. Istnieje wiele różnych rodzajów narzędzi budowlanych, a każde z nich ma swoje unikalne przeznaczenie.

Miarka i poziomica

Jak sugeruje wyrażenie „zmierzyć dwa razy, raz wyciąć”, wykonanie dokładnych pomiarów może zaoszczędzić czas i pieniądze . Taśma miernicza i miara spirytusowa są niezwykle przydatne, jeśli używasz ich odpowiednio.

Poziomnica (znana również jako poziomica lub poziomica) to urządzenie, które określa, czy powierzchnia jest pionowa (pion), czy pozioma (poziom). W tych urządzeniach małe fiolki są częściowo wypełnione kolorową cieczą. Możesz wykryć, czy powierzchnia jest pionowa, szukając pęcherzyka powietrza w płynie, który znajduje się pośrodku między znacznikami na fiolce.

Ołówek
Czasami najważniejsze są instrumenty najbardziej podstawowe. Ołówek to proste, ale jedno z najważniejszych narzędzi, czy to dla majstra budowlanego, czy ołówka stolarskiego. Od sporządzenia planu po wykonanie niezbędnych pomiarów, może pomóc w wyjaśnieniu i zapisaniu pomysłów.

Ołówek stolarski jest bardziej wytrzymały niż przeciętny ołówek, a zwykłego ołówka można używać do oznaczania pomiarów na materiałach budowlanych lub do drobniejszych prac, takich jak stolarstwo wykończeniowe.

Linia kredowa
Narzędzia budowlane
Kreda, podobnie jak ołówek, jest ważnym narzędziem znakowania. Narzędzie do kredy składa się z korpusu wypełnionego kolorową kredą w proszku i długiego szpuli sznurka. Po wyciągnięciu nitki odwijasz ją i zatrzaskujesz o powierzchnię, aby zaznaczyć linię. Jest to przydatne narzędzie do rysowania linii prostej, gdy nie masz dostępu do linijki, a także do rysowania linii na długich dystansach 30 stóp i dalej.

Młotek i gwoździe
Narzędzia budowlane
Młotki wraz z gwoździami to dwa najważniejsze narzędzia budowlane. Podczas gdy młoty mają różne kształty i rozmiary, większość z nas zna młotek pazurowy. Jest to przydatne narzędzie, ponieważ można go używać do wbijania gwoździ w drewno, a także ich usuwania

Przydatne mogą być również inne młotki. Podczas rozbijania konstrukcji możesz potrzebować młota kowalskiego. Gumowe młotki są przydatne do uderzania w powierzchnię bez jej niszczenia, a młotki kulkowe są przydatne do obróbki metalu. Wszystkie niezbędne narzędzia do wbijania znajdziesz u nas!

Klucze
Zestawy kluczy mogą nie być konieczne, jeśli pracujesz głównie z drewnem, ale każdy budowniczy powinien mieć pod ręką kilka kluczy uniwersalnych do wkręcania śrub do drewna, poziomowania sprzętu i regulacji osprzętu i urządzeń. Im dłuższa rękojeść klucza, tym większa ma dźwignia, a im mocniej główka klucza jest na nakrętce, tym lepszy chwyt. Jest szczególnie skuteczny przy odkręcaniu trudnych orzechów.

Klucz to metalowe narzędzie, które jest zwykle dopasowane do określonej nakrętki lub śruby. Wiele kluczy jest sprzedawanych w zestawach, które zawierają różne rozmiary dla różnych rodzajów nakrętek.

Wkrętaki i wkręty
Śruba jest nachyloną płaszczyzną owiniętą wokół cylindrycznego wału. Śruby są na ogół bardziej skuteczne niż gwoździe w trzymaniu przedmiotów razem. W porównaniu są też mniej trudne do usunięcia.

Śruby i wkrętaki mają różne kształty i rozmiary. Wkrętaki płaskie i krzyżakowe to dwa najpopularniejsze typy. W szczególności śruby z łbem Philips są preferowane przez wielu budowniczych w stosunku do śrub z rowkiem. Polecamy również w naszej ofercie gwoździe do gwoździarek.

Dostępne są również wkrętaki elektryczne, a większość wiertarek jest zaprojektowana tak, aby pasowała do większości śrub. W każdym razie skrzynka narzędziowa nie jest kompletna bez śrubokręta.

Piła
Piła to również narzędzie, które jest często wymagane na etapie budowy. Piła mechaniczna jest częściej używana przez konstruktora niż typowa piła ręczna. Wyrzynarki i piły stołowe to powszechne narzędzia.

Piły tarczowe są bardziej przenośną alternatywą. Dostępne są również brzeszczoty do pił tarczowych, które przecinają drewno, metal lub plastik.

Inne przydatne piły to piły ręczne, takie jak piły ukośne, piły do ​​metalu, piły do ​​koparek, piły do ​​cięcia poprzecznego i piły do ​​dziurek od klucza.

Wiertarka elektryczna
Istnieją dwa rodzaje wiertarek: te z przewodami zasilającymi i te z bateriami. W większości przypadków wiertarki akumulatorowe są wygodniejsze w użyciu, ale żywotność baterii jest ograniczona. Uchwyty wiertarskie występują w różnych rozmiarach. Do utrwalania śrub, zszywacze też mogą być szybszą i tańszą opcją.

Wiertła z czasem ulegają zniszczeniu, dlatego należy je sprawdzać przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Może zajść potrzeba częstej ich naprawy, jeśli pracujesz nad wieloma projektami budowlanymi .

Uszczelniający pistolet
Kolejnym bardzo ważnym narzędziem konstrukcyjnym jest pistolet do uszczelniania. Wnikaniu wody zapobiega się stosując uszczelniacze silikonowe oraz inne rodzaje uszczelnień i klejów. W każdym projekcie budowlanym wymagany jest co najmniej jeden pistolet do uszczelniania o wysokim stopniu sprężania.

Przyzwoity pistolet do uszczelniania pozwala skutecznie trzymać z dala wodę. Uszkodzenia spowodowane przez wodę to poważny problem, którego naprawa może być czasochłonna, niebezpieczna i kosztowna.

Betoniarka
Przewodnik po narzędziach budowlanych

Bez betoniarki robotnik musiałby mieszać wodę i beton na taczce za pomocą łopaty w staromodny sposób. Korzystanie z betoniarki może zaoszczędzić pracownikom dużo czasu.

Betoniarki mogą być wystarczająco duże, aby mieć własną oś i być ciągnięte przez pojazd roboczy lub furgonetkę, lub mogą być małe i przenośne. Wybór odpowiedniego rozmiaru miksera do wykonywanej pracy ma kluczowe znaczenie. Zazwyczaj zaleca się zakup takiego, który jest nieco większy niż wymagany .

Drabina
Często używa się drewnianych drabin, ale nie zawsze są one najmocniejsze. W związku z tym musiałyby być regularnie wymieniane. Z drugiej strony drabiny aluminiowe są zwykle tańsze i wytrzymują dłużej. Są również lżejsze, dzięki czemu są wygodniejsze w noszeniu. Ponadto drabiny aluminiowe są mniej podatne na korozję w porównaniu do drabin stalowych.

Drabiny stalowe są najtrwalsze, ale też najtrudniejsze w transporcie. Ponieważ są ciężkie, zwykle nie potrzebujesz nikogo, kto by je trzymał, gdy się po nich wspinasz. Jesteś również mniej podatny na potknięcie lub poślizgnięcie się na stalowej drabinie.

Rozumiejąc przeznaczenie każdego narzędzia, możesz łatwiej wybrać odpowiednie narzędzie do pracy.