szamba betonowe
Kategorie:

Konwersja szamba zamiast wymiany

Avatar
Opublikowane przez Anna

Eksperci od szamba często zalecają jako najlepsze rozwiązanie do rozwiązywania różnych problemów z szamba lub tam, gdzie wymagana jest potrzeba oczyszczania ścieków. Konwersje szamba ulepszają i modernizują istniejące szamba na w pełni funkcjonujące systemy oczyszczania ścieków, bez konieczności instalowania nowych zbiorników podziemnych. Systemy te są stosowane, gdy istniejący szambo jest zalany lub ścieki wymagają wystarczającego oczyszczenia, aby umożliwić odprowadzenie do rowu, strumienia lub innego cieku wodnego.

Dlaczego konwertować, a nie zastępować?

Konwersja szamba jest niezwykle opłacalną metodą modernizacji jakiegokolwiek zanieczyszczającego szamba, ponieważ system jest instalowany w istniejącej konstrukcji zbiornika, eliminując potrzebę jakichkolwiek poważnych prac wykopaliskowych lub ciężkiego sprzętu. Wykonanie nowego zbiornika do oczyszczania ścieków w ziemi kosztuje znacznie więcej niż instalacja przebudowy szamba; średnio przebudowa szamba pozwoli zaoszczędzić od 4 000,00 GBP do 8 000,00 GBP.

Oprócz oszczędności finansowych istnieją również zakłócenia i potencjalne szkody dla założonych ogrodów, których można uniknąć, decydując się na przebudowę szamba, w przeciwieństwie do całkowitej wymiany zbiornika. W przypadku wykonania przez przeszkolonych profesjonalistów instalacja i uruchomienie nowej oczyszczalni ścieków zwykle zajmuje tydzień, podczas gdy przebudowa szamba trwa zwykle od jednego do dwóch dni, ale wpływ na ogród podczas przebudowy szamba jest ograniczony do absolutne minimum.

Czy konwersja szamba jest legalna w Wielkiej Brytanii?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, urządzenie do konwersji szamba jest legalne! W Wielkiej Brytanii działa kilka nieuczciwych firm, które twierdzą, że urządzenia do konwersji „w zbiorniku” na szamba betonowe są niezgodne z prawem i twierdzą, że urządzenia te nie posiadają obowiązkowej certyfikacji EN. To nieprawda, a firmy te próbują odwieść konsumentów od używania urządzeń do konwersji szamba, ponieważ nie mają dostępu do sprzedaży produktów.

Obecnie nie istnieje norma europejska dotycząca jednostek konwersji typu „in-cysterna”, w związku z czym nie jest dostępne oznakowanie CE. Nie oznacza to, że przebudowa szamba jest nielegalna lub nie może być używana, oznacza to jedynie, że instalacja będzie wymagała uzyskania pozwolenia środowiskowego od Agencji Środowiska. W przypadku wszystkich instalacji przebudowy szamba, z którymi jesteśmy powiązani, my lub jeden z naszych zatwierdzonych instalatorów składamy wniosek i uzyskujemy pozwolenie środowiskowe w imieniu wnioskodawców. Po uzyskaniu Pozwolenia Środowiskowego i zatwierdzenia przez lokalny nadzór budowlany instalacja przebudowy szamba jest zgodna z Ogólnymi Wiążącymi Zasadami (GBR), które weszły w życie w styczniu 2015 r.; jest to rozporządzenie dotyczące korzystania z szamb i małych systemów oczyszczania ścieków.

Od ponad 30 lat jednostka konwersji szamba uznawana przez Agencję Środowiska (EA), dawniej National Rivers Authority (NRA), jako system oczyszczania ścieków i zezwala na jego użytkowanie na podstawie Certyfikatu Zezwolenia, dopuszczającego oczyszczone ścieki z systemu legalnie odprowadzane bezpośrednio do naturalnych cieków wodnych.

Skąd mam wiedzieć, czy mój szambo można przerobić?

Chociaż każda konwersja szamba wykorzystuje tę samą zasadę działania, każda jednostka jest „konstruowana na zamówienie”, aby pasowała do istniejących wymiarów zbiornika. Istnieją minimalne kryteria dotyczące zbiorników, które należy spełnić, aby istniejący zbiornik nadawał się do „przebudowy” — nie ma dwóch takich samych jednostek przeliczeniowych!

Szamba wykorzystują proces oczyszczania zwany „fermentacją beztlenową”, podczas gdy systemy oczyszczania ścieków, takie jak konwersja szamba, wykorzystują proces „napowietrzania” zwany „osadem czynnym”. Proces „beztlenowy” wymaga większej objętości niż proces „tlenowy”, dlatego jeśli szambo zostało prawidłowo zwymiarowane, powinno mieć objętość umożliwiającą przebudowę szamba.

Przy każdym zastosowaniu konieczne jest wykonanie przeglądu zbiornika w celu ustalenia wielkości istniejącego szamba i jego stanu konstrukcyjnego. Wszystkie jednostki konwersji szamba są profesjonalnie instalowane dla klientów za pośrednictwem naszej sieci przeszkolonych licencjonowanych wykonawców lub naszego wewnętrznego działu kontraktów. Wizyta przeszkolonego inżyniera jest bezpłatna, ale konieczne jest umówienie się przez klienta na opróżnienie zbiornika w celu oględzin.

Jednostki do konwersji szamba betonowe nie są dostępne w sklepach hurtowych ani detalicznych i mogą być dostarczane i instalowane wyłącznie przez firmę lub oficjalnego licencjonowanego wykonawcę.

Różne typy konwersji szamba.

Several years ago, a few ‘so called’ septic tank conversion units were marketed in ‘on-line’ shops for a few hundred pounds, claiming to transform septic tanks into fully functioning sewage treatment systems. However, these systems do not ‘treat’ the receiving sewage correctly and merely aerate the septic tank effluent without any separation of the fine solids, oils, or tissues. Within any correctly designed sewage treatment system it is essential that there is the correct environment to create and maintain aerobic bacteria, but also a settlement zone to allow the treated effluent to separate from fine solids and any floating oils/fats etc.

Konwersja szamba Mantair rozdziela istniejący zbiornik na dwie określone strefy oczyszczania. Większa część zbiornika staje się strefą napowietrzania, w której bakterie tlenowe rozwijają się poprzez wprowadzanie tlenu do ścieków, a gdy dalszy przepływ wpływa do zbiornika, ścieki są rozpraszane do środka jednostki konwersji, która jest strefą osadniczą. W tej strefie oczyszczone ścieki są rozdzielane grawitacyjnie, a następnie odprowadzane za pomocą „powietrznego podnośnika”, który kontroluje przepływ przez system.

W sytuacjach, gdy istniejący zbiornik nie nadaje się do jednostki konwersyjnej Mantair, istnieje możliwość zainstalowania systemu „za zbiornikiem”. Chociaż produkty te są często sprzedawane jako „konwersja szamba”, nie „przekształcają” istniejącego zbiornika, ale zapewniają oczyszczanie po zbiorniku. Systemy te są instalowane na rurociągach odprowadzających istniejące szamba i wykorzystują istniejący zbiornik jako strefę główną do wychwytywania większości materii organicznej, przy czym nowy system oczyszcza ścieki przelewowe ze szamba. Ta opcja może być atrakcyjna finansowo, jeśli przeróbka szamba Mantair nie może być zamontowana i powinna być mniej kosztowna niż kompletna zamienna oczyszczalnia ścieków.