water-g3da0c2509_1280
Kategorie:

Jak infekcje ucha wpływają podczas pływania.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Pływanie dla niemowląt to niewątpliwie czas pełen stłuczek, siniaków i zadrapań. Radzenie sobie z bólami uszu i infekcjami ucha może być również powszechną cechą rodziców małych dzieci. Istnieją dwa główne rodzaje infekcji ucha, które dotykają dzieci: infekcje ucha środkowego i ucha zewnętrznego. Są spowodowane przez różne rzeczy i ogólnie traktowane na różne sposoby.

Co to jest infekcja ucha środkowego?

Jeden rodzaj infekcji ucha, zwany ostrym zapaleniem ucha środkowego , występuje, gdy ucho środkowe (obszar za błoną bębenkową) ulega zapaleniu, zatrzymuje płyn i prowadzi do infekcji. Może rozwinąć się po przebytym przeziębieniu lub grypie i przez niektóre bakterie, ale nie jest spowodowana uwięzieniem wody w uchu środkowym.

Zapalenie ucha środkowego to jedna z częściej występujących dolegliwości wieku dziecięcego. Trąbka Eustachiusza dziecka , która biegnie od ucha środkowego do gardła, może zostać zablokowana łatwiej niż u osoby dorosłej, ponieważ w dzieciństwie jest krótsza i bardziej pozioma.

Początek objawów infekcji ucha środkowego może wystąpić szybko z często występującą gorączką, drenażem i bólem głowy. Możesz również zauważyć spadek apetytu. Klasycznym powiedzeniem dla rodziców jest dziecko szarpiące się za ucho. Inne zachowania, takie jak zwiększony płacz, niepokój, problemy ze snem lub mniejsza reaktywność na dźwięki, mogą wskazywać na infekcję ucha środkowego.

Wiele infekcji ucha środkowego wywołanych przez wirusy ustępuje bez antybiotyków. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają przez ponad 24 godziny, pediatra może pomóc zdecydować, czy konieczne jest podanie antybiotyków .

Co to jest infekcja przewodu słuchowego zewnętrznego lub ucho pływaka?

Gdy woda zbyt długo pozostaje w przewodzie słuchowym zewnętrznym, tworzy idealne, wilgotne środowisko do rozwoju bakterii. Infekcja bakteryjna, która może rozwinąć się w przewodzie słuchowym zewnętrznym, to zapalenie ucha zewnętrznego, bardziej znane jako ucho pływaka. Chociaż ucho pływaka może się przytrafić każdemu, dzieci rozwijają je najczęściej. Dobrą wiadomością dla rodziców jest to, że nie jest zaraźliwa.

Ucho pływaka może być bardzo bolesne. Twoje dziecko może odczuwać ból, gdy naciska się na ucho zewnętrzne lub gdy ucho jest szarpane. Może również wystąpić swędzenie wewnątrz ucha lub drenaż, zaczerwienienie i obrzęk.

Jeśli Twoje dziecko ma ból ucha lub drenaż, skonsultuj się z pediatrą. Krople do uszu z antybiotykiem są potrzebne do oczyszczenia ucha pływaka.

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma ucho pływaka lub infekcję ucha środkowego ? Według CDC „jeśli możesz poruszać uchem zewnętrznym bez bólu lub dyskomfortu, to prawdopodobnie nie jest to ucho pływaka”.

Aby zapobiec powstaniu ucha pływaka, dokładnie osusz uszy dziecka po pływaniu. Możesz również rozważyć obozy letnie lub zatyczki do uszu. Poproś dziecko, aby przechylało głowę na każdą stronę po pływaniu, aby pomóc usunąć wodę z ucha. Niektórzy rodzice używają suszarki do włosów ustawionej na niską temperaturę i kilka centymetrów od ucha, aby ułatwić przepływ wody przez kanał słuchowy. Przed użyciem kropli wysuszających uszy skonsultuj się z pediatrą, ponieważ nie są one zalecane do ucha pływaka.

Czy moje dziecko może pływać z zapaleniem ucha?

Nie zaleca się schodzenia pod wodę przy ostrym zapaleniu ucha środkowego, jeśli powoduje ono ból, ale zabawa w wodzie i nie zanurzanie uszu jest w porządku. Jeśli Twoje dziecko nie odczuwa bólu, przebywanie w basenie nie pogorszy stanu zapalnego ucha środkowego.

Jeśli Twoje dziecko dobrze radzi sobie z pływaniem z zapaleniem ucha środkowego, osusz uszy dziecka po spędzeniu czasu w wodzie, aby nie rozwinęło się u niego również ucho pływaka. Pamiętaj, że zawsze dobrze jest skonsultować się z pediatrą w sprawie jego zaleceń.

Jeśli Twoje dziecko ma ucho pływaka, zaleca się, aby przed wznowieniem nauki pływania odczekać do czasu uzyskania zgody lekarza, zwykle 7-10 dni.