hands-gda8e13054_1280
Kategorie:

Jak dbać o higienę w miejscu pracy – poradnik.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Biuro lub nasze stanowisko pracy to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy od ośmiu do dziewięciu godzin naszego życia. Chociaż jesteśmy całkowicie skoncentrowani na realizacji naszych celów zawodowych, większość z nas nie zwraca uwagi na warunki higieniczne wokół nas. Możesz nawet być na szczycie swojej gry higienicznej w domu i innych przestrzeniach osobistych i czuć „dlaczego powinienem sprzątać biuro?”. Jednak stacja robocza to miejsce, w którym spędzasz ponad jedną trzecią dnia. Tak więc utrzymanie wysokich standardów higieny ma tam ogromne znaczenie. Odwiedź, sklep z artykułami BHP, będzie łatwiej.

Czym jest higiena w biurze i dlaczego jest ważna?

Jak sama nazwa wskazuje, higiena biurowa to higiena w miejscu pracy. Wiąże się to z prostymi nawykami, takimi jak utrzymywanie biurka w czystości, spożywanie posiłków w wyznaczonym miejscu, palenie w strefie dla palących czy higiena toalety. Higiena w miejscu pracy jest niezbędna, ponieważ: 

1. Wspiera dobro, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.
Każde miejsce, które jest czyste i estetyczne, tworzy przyjemną atmosferę. To generuje zdrową siłę roboczą, co prowadzi do większej produktywności i szczęśliwego środowiska pracy. Pracownicy rzadziej chorują. I odwrotnie, niehigieniczne warunki mogą niekorzystnie wpływać na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. 

2. Utrzymuje pozytywny wizerunek biura
Niesmaczne przestrzenie biurowe, dzięki pierwszemu wrażeniu, mogą nawet doprowadzić do utraty biznesu. Utrzymanie czystego środowiska leży w najlepszym interesie wszystkich.

Jak osiągnąć higienę w miejscu pracy?

Na poziomie biura

1. Wdrażaj politykę higieny
Poinformuj i edukuj pracowników o swoich intencjach i oczekiwaniach co do czystego miejsca pracy , dzieląc się z nimi polityką higieny.

2. Czysta łazienka
Upewnij się, że w toalecie dla personelu znajdują się wszystkie przybory toaletowe, takie jak mydło, płyn do mycia rąk, papier toaletowy i ręczniki. Zachęć personel do wprowadzenia nawyków higienicznych podczas korzystania z toalety.

3. Środki dezynfekujące i chusteczki
Upewnij się, że na każdym stanowisku pracy znajduje się łatwo dostępny środek dezynfekujący i podajnik do ręczników papierowych.

4. Kosze na makulaturę
Upewnij się, że każde stanowisko pracy ma kosz na śmieci do wyrzucania papierów i chusteczek higienicznych.

5. Regularne sprzątanie 
Wyznaczony personel sprzątający powinien zapewnić regularne zamiatanie i mycie podłóg oraz codzienne odkurzanie stanowisk pracy. Klimatyzatory należy serwisować w okresowych odstępach czasu. Zainstalowanie odświeżaczy powietrza pomogłoby uniknąć nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniach biurowych. 

6. Wyznacz strefy do jedzenia i palenia
Resztki jedzenia mogą sprzyjać rozwojowi zarazków, więc upewnij się, że ty i twoi pracownicy jecie tylko w wyznaczonych miejscach, a nie na stanowiskach pracy. Wyznacz także oddzielną strefę dla palących, aby utrzymać higieniczne środowisko w biurze. Pracownicy powinni mieć dostęp do czystej wody pitnej.

7. Zapewnij odzież ochronną
Osoby obsługujące ciężkie maszyny powinny mieć dostęp do odzieży ochronnej, którą należy regularnie prać i wymieniać. 

8. Kwestie higieniczne i zwolnienia lekarskie
Jeśli zauważysz, że ktoś zachowuje się niehigienicznie, należy go zachęcić do podjęcia działań naprawczych. Jeśli pracownicy źle się czują, najlepszym rozwiązaniem może być udzielenie zwolnienia lekarskiego, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji i ogólny stres.

Na poziomie osobistym

1. Higiena poręczy
Wspólne obszary, takie jak poręcze schodów, automaty biletowe, klamki lub uchwyty do drzwi, mogą łatwo rozprzestrzeniać infekcje. Upewnij się, że często myjesz ręce miej dozownik mydła.

2. Praktykuj ukierunkowane czyszczenie
Drobnoustroje mogą gromadzić i przenosić infekcje w miejscach takich jak ekspresy do kawy, zwykłe telefony i kserokopiarki. Pamiętaj więc, aby po ich użyciu umyć ręce wodą z mydłem.

3. Wyczyść klawiaturę
Klawiatura może być siedliskiem wielu drobnoustrojów. Dlatego często czyść klawiaturę ściereczką antybakteryjną. 

4. Przestrzegaj zasad higieny w toalecie
Nie zapomnij spłukać toalety przed i po użyciu oraz umyć ręce po użyciu.

5. Trzymaj ręce z dala od twarzy
Nie dotykaj oczu, ust ani nosa, ponieważ są to części ciała najbardziej narażone na infekcje. 

6. Skoncentruj się na swoich nawykach higienicznych
Nie polegaj na innych, jeśli chodzi o czystość i higienę. Zwróć uwagę na swoje dobre samopoczucie i zadbaj o to, aby zapobiec wszelkim chorobom. Jeśli jesteś przeziębiony, kichnij w chusteczkę higieniczną, wyrzuć ją odpowiednio i umyj ręce. Jeśli kaszlesz, rób to w łokciu, aby uchronić innych przed zarażeniem. Weź urlop, jeśli masz gorączkę lub cierpisz na grypę, aby uchronić innych przed zarażeniem się nią. 

Higiena biurowa jest równie ważna jak higiena osobista w przestrzeniach osobistych. Spędzanie długich godzin w pracy sprawia, że ​​konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby zapobiec zarażeniu i rozprzestrzenianiu się infekcji.