szamba-gcfa48a778_1280
Kategorie:

Historia szamba.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Odpady są częścią bycia człowiekiem. Tak funkcjonują nasze ciała. Jemy, a nasze ciała pozbywają się tego, co niepotrzebne poprzez odpady. Jednak produkty odpadowe, jeśli zostaną przez nas skonsumowane, na przykład w naszym zaopatrzeniu w wodę, mogą powodować choroby, a nawet śmierć. Ponadto odpady mają nieprzyjemny zapach, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej utylizacji odpadów. Jest to jednak coś, co ludzie musieli rozwinąć z biegiem czasu.

HISTORIA SZAMBA

Ludzie nie potrzebowali systemów kanalizacyjnych, dopóki nie zaczęli osiedlać się w miastach, a populacja ludzka rosła. Doły były pierwszym wynalazkiem, który działał dobrze przez pewien czas. Następnie, około 4000 pne, starożytni Babilończycy używali wody do spłukiwania ścieków w glinianych rurach, które następnie transportowały odpady poza miasto. Narodził się pierwszy system kanalizacyjny.

W 3000 rpne cywilizacja doliny rzeki Indus jako pierwsza połączyła toalety z systemem kanalizacyjnym, używając wody i pomp do spłukiwania ścieków do rzeki Indo. Jednak zanieczyszczenie rzek zaczęło być problemem również w tym systemie.

Starożytni Grecy jako pierwsi wykorzystali ścieki jako nawóz do upraw. Wynikało to głównie z konieczności, ponieważ Grecy nie mieli wielkiego systemu rzecznego, do którego można by wrzucać odpady. Niektóre miasta jedynie wywoziły odpady na obrzeża miast, a następnie je składowały.

Rzymianie byli obsesyjnie czyści i jako pierwsi oddzielili ścieki od czystej wody. Zastąpili toaletę taką, na której się siedziało, a nie kucało, a w 100 rpne praktyka wyrzucania odpadów na ulice została zakazana. Rzymianie nie rozumieli, że odpady są niebezpieczne; wiedzieli tylko, że brzydko pachną, więc unikali ich z tego powodu. Dezynfekcja nie została zrozumiana przez tysiące lat.

Wszystko zostało zapomniane

Ciemne Wieki były rzeczywiście ciemne dla warunków sanitarnych. Od czasów Rzymian nie poczyniono żadnych postępów, a wszystkie rzymskie praktyki zostały zapomniane. Doprowadziło to do wykorzystania ulic jako kanalizacji, szczurów żyjących w odchodach, które były dosłownie wszędzie, oraz do ciągłych wybuchów chorób spowodowanych wodą pitną zanieczyszczoną produktami odpadowymi, takimi jak cholera. Wybuchy zarazy były ciągłą walką, która ostatecznie doprowadziła do śmierci jednej czwartej całej populacji Europy. Nikt nie wiedział, dlaczego wybuchły te choroby; zostały one po prostu przyjęte jako akty Boga i jako kara.

Jedynym miejscem w tym czasie, gdzie rozdzielono wodę i ścieki, był Półwysep Iberyjski, na którym dominowali Arabowie. Pochodząc z innej kultury, cenili wodę deszczową, ponieważ w ich pustynnych środowiskach tak niewiele spadało z nieba. W związku z tym zwracali szczególną uwagę na oddzielenie wody deszczowej od wszystkich innych wód.

Renesans

Znany jako „odrodzenie”, renesans był czasem ogromnych innowacji w sztuce i nauce. Jednak nic nie było innowacyjne w narastającym problemie ścieków. Miasta wciąż się rozrastały, podobnie jak odpady na ulicach i rzekach. Miasta śmierdziały, a ludzie otwarcie wypróżniali się na ulicach. Okoliczne szamba betonowe były przepełnione, ale nikt nigdy nie zrobił nic z tym problemem. Ludzie żyli dalej w brudzie. Nawet wielkie miasta Paryż i Londyn nie były lepsze niż gdziekolwiek indziej. To naprawdę nie jest dobra rzecz, gdy twoje miasto otrzymało przydomek „Wielki Smród”, który Londyn ma zaszczyt nosić w 1830 roku.

Wreszcie Przełom

W końcu angielski lekarz odkrył związek między piciem skażonej wody a chorobami podczas epidemii cholery w 1847 roku. Ludwik Pasteur udowodnił naukowo, że tak było kilka lat później, co w końcu zwróciło uwagę ustawodawców, którzy przystąpili do realizacji wczesnej kanalizacji system. Jednak nikt tak naprawdę nie miał pomysłu, jak rozwiązać ten problem, dopóki nie doszło do zdarzenia losowego, które pokazuje, że szczęście może wyniknąć z okropnej katastrofy. Ogromny pożar spalił większość miasta Hamburg w Niemczech w 1842 roku. Miasto zostało odbudowane z podziemnym systemem kanalizacyjnym , który wykorzystywał wodę morską do płukania kanalizacji. Kiedy inne duże miasta dostrzegły sukces Hamburga, poszły w jego ślady.

Oczyszczanie ścieków

Kiedy społeczeństwo zdało sobie sprawę, że zrzucanie ścieków do głównych rzek i oceanów zanieczyszcza je, poszukiwano nowego sposobu. Tym nowym sposobem byłyby oczyszczalnie ścieków. Oddzielne rury odprowadzałyby ścieki do tych zakładów, byłyby oczyszczane, a następnie wypuszczane z powrotem do środowiska w celu oczyszczenia przez Matkę Naturę. Tak działa również twój system szamba. Obecnie większość ścieków jest oczyszczana dwukrotnie przed uwolnieniem, aby usunąć śmieci i gruz oraz usunąć substancje organiczne i składniki odżywcze, które mogą uszkodzić ekosystemy wodne.