splittery światłowodowe
Kategorie:

Czym są splittery światłowodowe?

Avatar
Opublikowane przez Anna

W dzisiejszych topologiach sieci optycznych pojawienie się rozdzielaczy światłowodowych pomaga użytkownikom zmaksymalizować wydajność optycznych obwodów sieciowych. Rozdzielacz światłowodowy, zwany również rozdzielaczem optycznym, rozdzielaczem światłowodowym lub rozdzielaczem wiązki, jest zintegrowanym optycznym urządzeniem do dystrybucji mocy światłowodu, które może podzielić padającą wiązkę światła na dwie lub więcej wiązek światła i odwrotnie, zawierające wiele końców wejściowych i wyjściowych. Rozdzielacz optyczny odegrał ważną rolę w pasywnych sieciach optycznych (takich jak EPON, GPON, BPON, FTTX, FTTH itp.), umożliwiając współdzielenie jednego interfejsu PON przez wielu abonentów.

Co to jest splitter światłowodowy?

W dzisiejszych topologiach sieci optycznych pojawienie się rozdzielaczy światłowodowych pomaga użytkownikom zmaksymalizować wydajność optycznych obwodów sieciowych. Rozdzielacz światłowodowy, zwany również splitterem światłowodowym, rozdzielaczem światłowodowym lub rozdzielaczem wiązki, jest zintegrowanym optycznym urządzeniem do dystrybucji mocy falowodu, które może podzielić padającą wiązkę światła na dwie lub więcej wiązek światła i odwrotnie, zawierające wiele końców wejściowych i wyjściowych. Splitter światłowodowy odegrał ważną rolę w pasywnych sieciach optycznych (takich jak EPON, GPON, BPON, FTTX, FTTH itp.), umożliwiając współdzielenie jednego interfejsu PON przez wielu abonentów.

Jak działa splitter światłowodowy?

Ogólnie rzecz biorąc, gdy sygnał świetlny jest przesyłany w światłowodzie jednomodowym, energia świetlna nie może być całkowicie skoncentrowana w rdzeniu światłowodu. Niewielka ilość energii zostanie rozłożona przez płaszcz światłowodu. Oznacza to, że jeśli dwa włókna są wystarczająco blisko siebie, przepuszczające światło w światłowodzie może wejść do innego włókna światłowodowego. Dlatego technikę realokacji sygnału optycznego można osiągnąć w wielu włóknach, w ten sposób powstaje rozdzielacz światłowodowy.

splittery światłowodowe

Mówiąc dokładniej, pasywne splittery światłowodowe mogą podzielić lub rozdzielić padającą wiązkę światła na kilka wiązek światła w określonym stosunku. Przedstawiona poniżej konfiguracja podziału 1×4 to podstawowa struktura: rozdzielanie padającej wiązki światła z pojedynczego światłowodu wejściowego na cztery wiązki światła i przesyłanie ich przez cztery oddzielne światłowody wyjściowe. Na przykład, jeśli wejściowy kabel światłowodowy ma przepustowość 1000 Mb/s, każdy użytkownik na końcu wyjściowego kabla światłowodowego może korzystać z sieci o przepustowości 250 Mb/s.

Konfiguracja podziału 1×4

Splitter światłowodowy z konfiguracjami podziału 2×64 jest nieco bardziej skomplikowany niż konfiguracje podziału 1×4. W splitterze światłowodowym znajdują się dwa terminale wejściowe i sześćdziesiąt cztery terminale wyjściowe w konfiguracjach podziału 2×64. Jego zadaniem jest rozdzielenie dwóch padających wiązek światła z dwóch pojedynczych światłowodów wejściowych na sześćdziesiąt cztery wiązki światła i przesłanie ich przez sześćdziesiąt cztery pojedyncze światłowody wyjściowe. Wraz z szybkim rozwojem FTTx na całym świecie, zapotrzebowanie na większe konfiguracje dzielone w sieciach wzrosło, aby obsługiwać masowych abonentów.